Permakultura Dalmacija, 25.10 i 26.10.2024

U sklopu projekta " Uredimo napustenu zemlju nasih otoka" imali smo zanimljiva predavanja i radionice za djecu i odrasle.
Biovrtlarica Antonija Mihaljević u petak 25.10. održala je radionicu "Kako skupiti sjeme povrtnih kultura" o važnosti prikupljanja i korištenja vlastitog sjemena koja je namijenjena djeci.
Na radionici se pokazalo na koji način sakupiti sjeme od pojedinog povrća, bilo da se radi o mokrom ili suhom sjemenu, te bitno arhiviranje istog, kako prepoznati trenutak pogodan za sakupljanje i što poduzeti da se očuva jaka genetika sjemena bitna za sljedeće sezone uzgoja.
Diplomirani permakulturni dizajner Zoran Vukšić je u subotu 26.10. održao predavanje "Analiza: želje, potrebe, mogućnosti" o analizi vlastitih želja, potreba i mogućnosti koristeći permakulturni pristup i principe. Predavanje je namijenjeno svima koji se bave li se planiraju baviti poljoprivredom i vrtlarstvom.
Što želimo, što trebamo i što možemo. Kako uskladiti ovo troje poštujući permakulturnu etiku. Kako uzgajati zdravu hranu istovremeno poboljšavajući kvalitetu tla. Kojim alatima izgraditi humusni sloj, kako oživjeti mikroekosustave tla. Kako optimizirati korištenje dostupne vode na terenu i smanjiti eroziju. Kako najbolje iskoristiti resurse koji su nam na raspolaganju i kako unucima ostaviti bolju i plodniju zemlju nego smo naslijedili od djedova. Pri tome su se prezentirale metode i alati primjenjivi na malim i velikim uzgojnim površinama te primjeri iz svijeta.
Odmah nakon Zoranovog predavanja u subotu 26.10. permakulturna dizajnerica Marija Hajdić održala je predavanje "Principi polikulturnog uzgoja biljaka".
Polikulturni uzgoj je način uzgoja hrane koji oponaša najproduktivnije prirodne sustave - rubna područja šuma. Radi se o sustavu kojem rastu trajnice i u kojem nam je cilj svake godine imati sve veći urod uz sve manje posla. Polikulturni sustav nije ni klasičan vrt, ni klasični voćnjak. Možete ga se dizajnirati i saditi od početka, ali i nadograđivati postojeći vrt ili voćnjak koji već imate.
 

Logo

 

Logo Udruge Novi otok predstavlja otok Korčulu kao prazan prostor koji tek treba biti ispunjen. Prostor koji nije podjeljen nikakvim granicama, gdje ne postoje manji/veći, važni/nevažni gradovi i mjesta. Prostor gdje svi stanovnici imaju jednake mogućnosti i prava. Prostor gdje je čovjek u službi prirode, a ona to mnogostruko vraća. Čovjek od nje i sa njom živi. Čovjek odlučuje koje ce nam boje otok ostati/postati u budućnosti.

Partneri

KATUS DOO

 

EUROPA NOSTRA

 

OPĆINA VELA LUKA