STANIŠTA PTICA I ŽIVOTINJA NA OTOKU
U sklopu projekta " UREDIMO NAPUŠTENU ZEMLJU NAŠIH OTOKA" udruga BIOM je učenicima srednje škole Vela Luka, održala predavanja o pticama i životinjama koje žive na otoku Korčuli.
Razgovarali su o njihovim staništima, koliko su ugrožena i kako im otočani mogu pomoći. Stariji i mlađi otočani nisu upoznati koje sve ptice i životinje imaju privremena ili stalna staništa na otoku i koliko je to važno za održivost otoka. Na predavanju su se upoznali sa ovim "svijetom" i pokazali interes za dodatnim predavanjima i upoznavanjem sa pticama i životinjama na terenu, u prirodi po otoku.
Permakultura Dalmacija, 25.10 i 26.10.2024
Biovrtlarica Antonija Mihaljević u petak 25.10. održala je radionicu "Kako skupiti sjeme povrtnih kultura" o važnosti prikupljanja i korištenja vlastitog sjemena koja je namijenjena djeci.
Na radionici se pokazalo na koji način sakupiti sjeme od pojedinog povrća, bilo da se radi o mokrom ili suhom sjemenu, te bitno arhiviranje istog, kako prepoznati trenutak pogodan za sakupljanje i što poduzeti da se očuva jaka genetika sjemena bitna za sljedeće sezone uzgoja.
Diplomirani permakulturni dizajner Zoran Vukšić je u subotu 26.10. održao predavanje "Analiza: želje, potrebe, mogućnosti" o analizi vlastitih želja, potreba i mogućnosti koristeći permakulturni pristup i principe. Predavanje je namijenjeno svima koji se bave li se planiraju baviti poljoprivredom i vrtlarstvom.
Što želimo, što trebamo i što možemo. Kako uskladiti ovo troje poštujući permakulturnu etiku. Kako uzgajati zdravu hranu istovremeno poboljšavajući kvalitetu tla. Kojim alatima izgraditi humusni sloj, kako oživjeti mikroekosustave tla. Kako optimizirati korištenje dostupne vode na terenu i smanjiti eroziju. Kako najbolje iskoristiti resurse koji su nam na raspolaganju i kako unucima ostaviti bolju i plodniju zemlju nego smo naslijedili od djedova. Pri tome su se prezentirale metode i alati primjenjivi na malim i velikim uzgojnim površinama te primjeri iz svijeta.
Odmah nakon Zoranovog predavanja u subotu 26.10. permakulturna dizajnerica Marija Hajdić održala je predavanje "Principi polikulturnog uzgoja biljaka".
Polikulturni uzgoj je način uzgoja hrane koji oponaša najproduktivnije prirodne sustave - rubna područja šuma. Radi se o sustavu kojem rastu trajnice i u kojem nam je cilj svake godine imati sve veći urod uz sve manje posla. Polikulturni sustav nije ni klasičan vrt, ni klasični voćnjak. Možete ga se dizajnirati i saditi od početka, ali i nadograđivati postojeći vrt ili voćnjak koji već imate.
Dvodnevni poljoprivredni tečaj
Neke od tema predavanja bile su osnove biodinamičke poljoprivrede, upotreba Sjetvenog priručnika, osnove i upotreba biodinamičkih preparata i biodinamičkog komposta, štetnici i korovi. Uz to, održana je i edukativna radionica o primjeni biodinamičkih preparata, a sudionici su na kraju tečaja imali priliku preuzeti biodinamičke preparate za osobnu upotrebu.
Predavanja su održale dr. sc. Dijana Posavec, ravnateljica Centra dr. Rudolfa Steinera, i Majda Hriberšek, dugogodišnja članica Udruge za biodinamičku poljoprivredu Ajda Posavje iz Slovenije. Iza gđe. Hriberšek stoji dugogodišnje iskustvo u biodinamičkoj poljoprivrednoj praksi, za koju smatra da nije materijalistički pogled na prirodu, već da biodinamička poljoprivreda daje ravnotežu zemlji. Osim što je aktivna članica Udruge Ajda Posavje, gđa. Majda priprema i vodi razna predavanja, radionice, tečajeve i stručne ekskurzije iz područja biodinamičke poljoprivrede, a brine i za izravnu razmjenu sjemena i sadnica iz ekološke ili organske proizvodnje.
Zahvaljujemo svima koji su prisustvovali tečaju te se radujemo budućim susretima i nastavku promocije održivih poljoprivrednih praksi!
RADIONICE LJEKOVITOG BILJA
Dvodnevne radionice na temu prikupljanja, uzgoja i upotrebe ljekovitog bilja održavati će se u Veloj Luci 23.i 24.08. u organizaciji udruge Novi otok i partnera MIRO i Udruge Miki Trasi. Predavači na radionicama su članovi Ekološke udruge Krka iz Knina.
AKTIVNOSTI SA UDRUGOM SUNCE
Pozivamo naše članove, zainteresirane otočne udruge, otočane, dugogodišnje suradnike i partnere na projektima da se pridružite aktivnostima koje Miki Trasi i Novi otok provode u suradnji sa udrugom Sunce -
Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce od 24.04-26.04.2024 u Veloj Luci
24. travanj (srijeda) - 15:00 sati, Zadružni dom - I kat,
Komunikacijsko-zagovaračka radionica za udruge
(kraća edukacija o učinkovitim načinima komuniciranja vlastitih aktivnosti )
25. travanj (četvrtak) - 15:00 sati, Osnovna škola Vela Luka,
Radionica o morskom otpadu za djecu - Miki Trasići
26. travanj (petak) - 11:00 sati, odabrana plaža na zapadnom dijelu, susret ispred hotela Posejdon
Zajednička akcija čišćenja
Udruge Miki Trasi i Novi otok, sudjeluju na aktivnostima projekta Marine litter free Dalmatian Island koji provodi udruga Sunce iz Splita.
Sudjeluju u edukacijama i podizanju svijesti lokalne otočne zajednice, poticanju
provođenja akcija čišćenja i monitoringa otpada.
Projektom se potiče kontinuirano praćenje stanja vezanog uz morski otpad.
Pridružite nam se da i dalje zajedno učimo i čuvamo naš otok, more, klimu!
More Articles...
- Kreativno ljeto u Blatu
- FOTONATJEČAJ OTOČNE PLATFORME
- EKO OTOČNA PLATFORMA
- POSTANI PRAKTIKANT-ICA U CIVILNOM DRUŠTVU
- RADIONICA INOVATIVNE METODE ORGANIZACIJE DOGAĐAJA
- ZAVRŠETAK PROJEKTA POOTOK - POKRENI OTOK
- OBLAK ZNANJA - ZAVRŠETAK PROJEKTA
- ODRŽANA JE DVODNEVNA KONFERENCIJA ERSMUS+ PROJEKTA, POOTOK - Pokreni otok!, 08.-09.10.2021. U VELOJ LUCI
- 11.09.2021.- VELA LUKA, TREĆA RADIONICA PROJEKTA POOTOK- POKRENI OTOK NA OTOKU KORČULI
- 10.09.2021.- LASTOVO, DRUGA RADIONICA PROJEKTA POOTOK - POKRENI OTOK !