ČETVRTA RADIONICA LJEKOVITO BILJE

Četvrta radionica u sklopu projekta Projekt 2024. - Čuvajmo i uzgajajmo ljekovito bilje našeg otoka, održana je u Osnovnoj školi Blato, u Blatu za učenike 4a i 4b razreda, sveukupno 32 učenika.
Učenici su se sa svojim učiteljicama Dijanom Ančić i Zvjezdanom Padovan imali priliku pomnije upoznati sa začinskim i aromatičnim biljkama našeg otoka.
Osvijestili smo sveprisutnost ljekovitih biljčica u svakodnevnom životu kroz proizvode poput pastila i sirupa za grlo, pasti za zube, krema i gelova za tijelo, šampona, sapuna, bombona i žvakaćih guma. Naučili su prepoznavati sušene cvjetove, listove biljaka koje koristimo kao začine ili pak spravljamo ljekovite čajeve, sirupe.
Ovo je bila prilika i za upoznavanje blagodati biljaka kroz aroma terapiju. Svo vrijeme radionice prostor učionice osvježavali su mirisna eteričnih ulja kroz mini difuzore od drva i terakote. Isprobali smo i kako mirišu cvjetne vodice - hidrolati od začinskog otočnog bilja.
Također, učenici su imali priliku saznati i vidjeti kako se kuglice od ovčje vune, na koje nakapamo par kapi eteričnog ulja, mogu koristiti kod pranja rublja i imati ulogu omekšavanja i dodatnog osvježivanja rublja.
Uzbudljivo je bilo i putovanje kroz botaničke crteže i stručnu klasifikaciju - latinske nazive biljaka što nam je omogućilo kasnije prepoznavanje živih biljaka koje je svaki sudionik dobio za školski vrt i o kojima će se učenici nastaviti brinuti. Veoma smo radosni da u OŠ Blato postoji izvanredno aktivna učenička zadruga Konoba, a koja se između ostalih brojnih aktivnosti i vrijednih projekta, brine i o vrtu. Uz sadnice začinskog bilja za potrebe školskog vrta priložili smo i više vrećica sjemena bosiljka. Veselimo se foto i video zapisima kako sadnji u vrt tako i napretka posijanog sjemenja, a što smo dogovorili s učiteljicama i učenicima.
Predivne su bile učeničke priče o raznim recepturama koje njihovi ukućani kao i oni sami, spravljaju od ljekovitih biljaka našeg otoka.
Za utvrditi mnoštvo novih podataka i informacija, svi su učenici pisali mali test koji je bio jednako zabavan koliko i zahtjevan. Na veselje sviju, svi su učenici, veoma uspješno odgovorili na postavljena pitanja.
Za kraj smo se malo počastili – sjajna Škatula uvijek nas osvježi i okrijepi otočnim zalogajčićima - tematskim slanim i slatkim zalogajima - aromatiziranima začinskim biljem. Žeđ smo ugasili vodom i sirupom od metvice, kadulje i verbene.
Učenici, naravno, nisu zaboravili dio slatko slane zakuske spremiti i za spremačice škole, a koje su organizirale dodatne lončiće i šalice za čaj i sokove.
I kao šećer na kraju, za gđu. Josipu Barčić – vlasnicu Škatule, a koju su upoznali kada je slagala slano slatki mini tratamenat, kao i za voditeljicu radionice, učenici su spravili poklone. Specijalnu valentinovsku ediciju čajne mješavine njihove zadruge Konoba – Ljubavni napitak te memory kartice – Blatska abeceda – rad učenika 4b razreda i par tematskih brošurica – Rogač, Maslina, Smokva.
Divni, divni primjeri brižnosti i snage zajedništva jednog kolektiva. Zaista istinski razveseli i stopli srce kada svjedočite takvom ozračju i usmjeravanju novih generacija.
Čim malo zatopli i vrijeme dozvoli, dobit ćemo i foto dnevnik akcija sadnji. Sa sobom su kući ponijeli testove, a kako bi zanimljivostima poučili i svoje ukućane te s njima podijelili radost učenja i poštovanje prema prirodi.
Hvala ravnateljici Katarina Kovačić koja je veselo pobodrila ideju suradnje i bila prisutna u prvom djelu naše radionice. Veliko hvala i divnim učiteljicama Dijana Ančić i Zvjezdana Kaštelan Padovan
Zvjezdana Kaštelan Padovan koje su jednako znatiželjno i razigrano sudjelovale na radionici i izvrsno, kao i učenici, i one riješile svoje testove.
Na evaluacijskom upitniku, obje su učiteljice dale na sva pitanja izvrsne ocjene i podijelile veliko zadovoljstvo izvedbom radionice te partnerstvom s udrugom Novi otok i njezinim partnerima projekta.
Voditeljica radionice je Lea Cumbelic, dipl.agronom.
Nositelj projekta: Novi otok
Partneri projekta:
Prijatelj projekta:
Meridijan 17 d.o.o.,Korčula

Logo

 

Logo Udruge Novi otok predstavlja otok Korčulu kao prazan prostor koji tek treba biti ispunjen. Prostor koji nije podjeljen nikakvim granicama, gdje ne postoje manji/veći, važni/nevažni gradovi i mjesta. Prostor gdje svi stanovnici imaju jednake mogućnosti i prava. Prostor gdje je čovjek u službi prirode, a ona to mnogostruko vraća. Čovjek od nje i sa njom živi. Čovjek odlučuje koje ce nam boje otok ostati/postati u budućnosti.

Partneri

KATUS DOO

 

EUROPA NOSTRA

 

OPĆINA VELA LUKA