PETA RADIONICA LJEKOVITO BILJE
Peta, ujedno i posljednja radionica u sklopu projekta Projekt 2024. - Čuvajmo i uzgajajmo ljekovito bilje našeg otoka, održana je u Osnovnoj školi Vela Luka, u Veloj Luci za učenike 7a i 7b razreda.
Učenici su se sa svojim profesorom biologije Toni Šale u sklopu dva školska sata biologije imali priliku pomnije upoznati sa začinskim i aromatičnim biljkama našeg otoka.
Tijekom radionice osvijestili smo sveprisutnost začinskih i ljekovitih biljaka u svakodnevnom životu kroz proizvode poput pastila i sirupa za grlo, pasti za zube, krema i gelova za tijelo, šampona, sapuna, bombona i žvakaćih guma. Također, učenici su uspješno prepoznavali sušene cvjetove, listove biljaka koje koristimo kao začine ili pak spravljamo ljekovite čajeve, sirupe.
Ovo je bila prilika i za upoznavanje blagodati biljaka kroz aroma terapiju. Svo vrijeme trajanja radionice prostor učionice osvježavali su blendovi eteričnih ulja kroz ultrazvučni difuzor kao i putem mini difuzora od drva i terakote. Za svaki pojedini difuzor, pojedine su grupice učenika spravljale svoje mirisne mješavine. Isprobali smo i kako mirišu cvjetne vodice - hidrolati od začinskog otočnog bilja – nusproizvodi dobivanja eteričnih ulja putem procesa destilacije.
Učenici su imali priliku saznati i vidjeti kako se kuglice od ovčje vune, na koje nakapamo par kapi eteričnog ulja, mogu koristiti kod pranja rublja i imati ulogu omekšavanja i dodatnog osvježivanja rublja.
Plakati s botaničkim crtežima i stručnom klasifikacijom - latinski nazivi biljaka izazvali su posebno zanimanje kod učenika. Plakatima su se služili i prilikom pisanja testa budući da su neka pitanja bila malo zahtjevnija i stručnija.
Donesene sadnice začinskog i ljekovitog bilja učenici su lako prepoznali. Svi su učenici dobili po jednu sadnicu, a koje su pred kraj drugog školskog sata nastave iz biologije, zajedno s profesorom Tonijem i voditeljicom uspješno presadili u školski vrt.
I ostali učenici osnovne škole Vela Luka, zajedno sa sedmim razredima, nastavit će se brinuti o svom lijepom vrtu. Veselimo se foto i video zapisima napretka vrta, a što smo dogovorili s učenicima i nastavnicima.
Također smo, za vrijeme trajanja radionice, imali priliku saznati od kada su, koji narodi, na koje sve načine i u kojim sve prilikama koristili pojedine biljke. Učenici su pritom pokazali zavidno poznavanje iz povijesti starih civilizacija kao i grčke mitologije, na radost voditeljice radionice.
Za utvrditi mnoštvo novih podataka i informacija, svi su učenici pisali test koji je bio zabavan no i zahtjevan.
Svi su učenici, zajedno sa svojim nastavnikom biologije kao i svojim razrednicima, veoma uspješno riješili test. Imali smo i tri 100% riješena testa, a što je voditeljicu iskreno razveselilo jer je za nekoliko pitanja trebalo zaista dobro posložiti svježe dobivene podatke i informacije
Za kraj smo se malo počastili – sjajna Škatula uvijek nas osvježi i okrijepi otočnim zalogajčićima - tematskim slanim i slatkim zalogajima - aromatiziranima začinskim biljem. Žeđ smo ugasili vodom i sirupom od metvice, kadulje i verbene.
Najveći izazov i najvrjedniji zadatak za učenike sedmih razreda, bit će njihov prijenos znanja mlađim učenicima. Naime dogovor je da sa začinskim i ljekovitim biljkama otoka – u parovima, obave gostovanje kod nižih razreda svoje škole ( treći ili četvrti razredi)
S najvećim nestrpljenjem iščekujemo druženja mališana sa starijim učenicima predavačima. Ne sumnjamo kako će to biti kreativno i uspješno. Vjerujemo kako će biti i novih zajedničkih akcija u školskom vrtu, na veselje sviju.
Na evaluacijskom upitniku, na sva pitanja dobili smo izvrsne ocjene te zadovoljstvo interaktivnošću postignutom tijekom trajanja radionice. Sama ravnateljica Lucijana Mirošević višekratno je izrazila veselje i zahvalnost za partnerstvom s udrugom Novi otok i njezinim partnerima projekta.
Hvala ravnateljici Lucijani Mirošević koja je entuzijastično i svim srcem pobodrila ideju suradnje te našla vremena sve nas pozdraviti za trajanja radionice.
Hvala i razrednicima oba sedma razreda, Sandri Sirovici i Lenku Dragojeviću, koji su razigrano sudjelovali na drugom satu radionice i na najbolji način dali podršku svojim učenicima.
Hvala i asistentici u nastavi Lindi Dragojević.
Veliko hvala profesoru biologije, Toniju Šale, koji je odmah prigrlio ideju suradnje, izdvojio svoje slobodno vrijeme za dodatne dogovore i posebno se potrudio da naše zajedničko druženje bude zanimljivo, produktivno i zabavno.
Posebno hvala pedagogu škole Katarina Curać. Premda je na porodiljnom dopustu, Katarina je izdvojila svoje vrijeme da obavi inicijalne razgovore i spoji našu udrugu i voditeljicu sa svojim kolektivom. Nitko od nas nije dvojio imenovati Katarinu službenom kumom naše sjajne radionice i nezaboravnog druženja!
Hvala i službenoj fotografkinji radionice Anđela Šćepanović - Photos, videos & stories.
Voditeljica radionice je Lea Cumbelic, dipl.agronom.
Nositelj projekta: Novi otok
Partneri projekta:
OŠ Vela Luka
Prijatelj projekta:
Meridijan 17 d.o.o.,Korčula
ČETVRTA RADIONICA LJEKOVITO BILJE

Četvrta radionica u sklopu projekta Projekt 2024. - Čuvajmo i uzgajajmo ljekovito bilje našeg otoka, održana je u Osnovnoj školi Blato, u Blatu za učenike 4a i 4b razreda, sveukupno 32 učenika.
Učenici su se sa svojim učiteljicama Dijanom Ančić i Zvjezdanom Padovan imali priliku pomnije upoznati sa začinskim i aromatičnim biljkama našeg otoka.
Osvijestili smo sveprisutnost ljekovitih biljčica u svakodnevnom životu kroz proizvode poput pastila i sirupa za grlo, pasti za zube, krema i gelova za tijelo, šampona, sapuna, bombona i žvakaćih guma. Naučili su prepoznavati sušene cvjetove, listove biljaka koje koristimo kao začine ili pak spravljamo ljekovite čajeve, sirupe.
Ovo je bila prilika i za upoznavanje blagodati biljaka kroz aroma terapiju. Svo vrijeme radionice prostor učionice osvježavali su mirisna eteričnih ulja kroz mini difuzore od drva i terakote. Isprobali smo i kako mirišu cvjetne vodice - hidrolati od začinskog otočnog bilja.
Također, učenici su imali priliku saznati i vidjeti kako se kuglice od ovčje vune, na koje nakapamo par kapi eteričnog ulja, mogu koristiti kod pranja rublja i imati ulogu omekšavanja i dodatnog osvježivanja rublja.
Uzbudljivo je bilo i putovanje kroz botaničke crteže i stručnu klasifikaciju - latinske nazive biljaka što nam je omogućilo kasnije prepoznavanje živih biljaka koje je svaki sudionik dobio za školski vrt i o kojima će se učenici nastaviti brinuti. Veoma smo radosni da u OŠ Blato postoji izvanredno aktivna učenička zadruga Konoba, a koja se između ostalih brojnih aktivnosti i vrijednih projekta, brine i o vrtu. Uz sadnice začinskog bilja za potrebe školskog vrta priložili smo i više vrećica sjemena bosiljka. Veselimo se foto i video zapisima kako sadnji u vrt tako i napretka posijanog sjemenja, a što smo dogovorili s učiteljicama i učenicima.
Predivne su bile učeničke priče o raznim recepturama koje njihovi ukućani kao i oni sami, spravljaju od ljekovitih biljaka našeg otoka.
Za utvrditi mnoštvo novih podataka i informacija, svi su učenici pisali mali test koji je bio jednako zabavan koliko i zahtjevan. Na veselje sviju, svi su učenici, veoma uspješno odgovorili na postavljena pitanja.
Za kraj smo se malo počastili – sjajna Škatula uvijek nas osvježi i okrijepi otočnim zalogajčićima - tematskim slanim i slatkim zalogajima - aromatiziranima začinskim biljem. Žeđ smo ugasili vodom i sirupom od metvice, kadulje i verbene.
Učenici, naravno, nisu zaboravili dio slatko slane zakuske spremiti i za spremačice škole, a koje su organizirale dodatne lončiće i šalice za čaj i sokove.
I kao šećer na kraju, za gđu. Josipu Barčić – vlasnicu Škatule, a koju su upoznali kada je slagala slano slatki mini tratamenat, kao i za voditeljicu radionice, učenici su spravili poklone. Specijalnu valentinovsku ediciju čajne mješavine njihove zadruge Konoba – Ljubavni napitak te memory kartice – Blatska abeceda – rad učenika 4b razreda i par tematskih brošurica – Rogač, Maslina, Smokva.
Divni, divni primjeri brižnosti i snage zajedništva jednog kolektiva. Zaista istinski razveseli i stopli srce kada svjedočite takvom ozračju i usmjeravanju novih generacija.
Čim malo zatopli i vrijeme dozvoli, dobit ćemo i foto dnevnik akcija sadnji. Sa sobom su kući ponijeli testove, a kako bi zanimljivostima poučili i svoje ukućane te s njima podijelili radost učenja i poštovanje prema prirodi.
Hvala ravnateljici Katarina Kovačić koja je veselo pobodrila ideju suradnje i bila prisutna u prvom djelu naše radionice. Veliko hvala i divnim učiteljicama Dijana Ančić i Zvjezdana Kaštelan Padovan
Zvjezdana Kaštelan Padovan koje su jednako znatiželjno i razigrano sudjelovale na radionici i izvrsno, kao i učenici, i one riješile svoje testove.
Na evaluacijskom upitniku, obje su učiteljice dale na sva pitanja izvrsne ocjene i podijelile veliko zadovoljstvo izvedbom radionice te partnerstvom s udrugom Novi otok i njezinim partnerima projekta.
Voditeljica radionice je Lea Cumbelic, dipl.agronom.
Nositelj projekta: Novi otok
Partneri projekta:
Prijatelj projekta:
Meridijan 17 d.o.o.,Korčula

TREĆA RADIONICA LJEKOVITO BILJE

Treća radionica u sklopu projekta Projekt 2024. - Čuvajmo i uzgajajmo ljekovito bilje našeg otoka, održana je 17.02.2025. u OŠ Petra Kanavelića Korčula za učenike 3b razreda.
Učenici su se sa svojom učiteljicom Mirela Marinic imali priliku pomnije upoznati sa začinskim i aromatičnim biljkama našeg otoka.
Osvijestili smo sveprisutnost ljekovitih biljčica u svakodnevnom životu kroz proizvode poput pastila i sirupa za grlo, pasti za zube, krema i gelova za tijelo, šampona, sapuna, bombona i žvakaćih guma. Naučili su prepoznavati sušene cvjetove, listove biljaka koje koristimo kao začine ili pak spravljamo ljekovite čajeve, sirupe.
Ovo je bila prilika i za upoznavanje blagodati biljaka kroz aroma terapiju. Svo vrijeme radionice prostor učionice osvježavali su mirisna eteričnih ulja kroz difuzor, a za koje su jednako bili zaslužni i zaduženi kako učenici pomagači tako i sama voditeljica.
Također, učenici su se upoznali i sa mini verzijama tzv. putnim difuzorima od terakote i drva. Imali su priliku saznati i vidjeti kako se kuglice od ovčje vune, na koje nakapamo par kapi eteričnog ulja, mogu koristiti kod pranja rublja i imati ulogu omekšavanja i dodatnog osvježivanja rublja.
Uzbudljivo je bilo i putovanje kroz botaničke crteže i stručnu klasifikaciju - latinske nazive biljaka što nam je omogućilo kasnije prepoznavanje živih biljaka koje je svaki sudionik dobio za svoj kućni vrt i o kojima će se učenici nastaviti brinuti. Također smo imali priliku saznati od kada su, koji narodi, na koje sve načine i u kojim sve prilikama koristili pojedine biljke.
Za utvrditi mnoštvo novih podataka i informacija, svi su učenici pisali mali test koji je bio jednako zabavan koliko i zahtjevan. Na veselje sviju, svi su učenici, veoma uspješno odgovorili na postavljena pitanja.
Za kraj smo se malo počastili tematskim slanim i slatkim zalogajima - aromatiziranima začinskim biljem. Žeđ smo ugasili vodom i sirupom od metvice, kadulje i verbene by Škatula
Učenici su do sađenja začinskog bilja u školskom vrtu, zaduženi za paženje i njegu biljčica u svom razredu. Čim malo zatopli i vrijeme dozvoli, dobit ćemo i foto dnevnik akcija sadnji. Sa sobom su kući ponijeli testove, a kako bi zanimljivostima poučili i svoje ukućane te s njima podijelili radost učenja i poštovanje prema prirodi.
Hvala ravnateljici Maji Farac koja je pobodrila ideju suradnje kao i divnoj učiteljici Mireli Tolj koja je jednako znatiželjno i razigrano sudjelovala na radionici. Na evaluacijskom upitniku, učiteljica Mirela je dala na sva pitanja izvrsne ocjene i podijelila veliko zadovoljstvo izvedbom radionice te partnerstvom s našom udrugom Novi otok i partnerima projekta.
Voditeljica radionice je Lea Cumbelic , dipl.agronom.
Nositelj projekta: Novi otok
Partneri projekta:
Prijatelj projekta:
Meridijan 17 d.o.o.,Korčula
Posebna zahvala Mirici i Tonki Ivancevic za svu logističku pomoć.
Projekt je financiran sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU.

DRUGA RADIONICA LJEKOVITO BILJE

Druga radionica u sklopu projekta Projekt 2024. - Čuvajmo i uzgajajmo ljekovito bilje našeg otoka, održana je u Osnovnoj školi Ante Curać – Pinjac za učenike 3. i 4. razreda.
Učenici su sa svojim učiteljicama Matijana Ojdanić i Majom Krasniqi imali priliku pomnije se upoznati sa začinskim i aromatičnim biljkama našeg otoka.
Osvijestili smo sveprisutnost ljekovitih biljčica u svakodnevnom životu kroz proizvode poput pastila i sirupa za grlo, pasti za zube, krema i gelova za tijelo, žvakaćih guma. Naučili su prepoznavati sušene cvjetove, listove biljaka koje koristimo kao začine ili pak spravljamo ljekovite čajeve, sirupe.
Uzbudljivo je bilo i putovanje kroz botaničke crteže i stručnu klasifikaciju - latinske nazive biljaka što nam je omogućilo kasnije prepoznavanje živih biljaka koje je svaki sudionik dobio za svoj kućni vrt i o kojima će se učenici nastaviti brinuti.
Takoder smo imali priliku saznati od kada su, koji narodi, na koje sve načine i u kojim sve prilikama koristili pojedine biljke.
Za kraj smo se malo počastili tematskim slanim i slatkim zalogajima - aromatiziranima začinskim biljem, a žeđ smo ugasili vodom i sirupom od metvice, kadulje i verbene u organizaciji uvijek profesionalne Škatula
PROJEKT JE FINANCIRAN SREDSTVIMA MINISTARSTVA REGIONALNOG RAZVOJA I FONDOVA EU
Radionica: Ljekovitost i ljupkost autohtonog, ljekovitog i začinskog bilja otoka Korčule
Nositelj: udruga Novi otok
Partneri: MIRO, Udruga "Miki Trasi"
DNŽ -Osnovna škola Ante Curać - Pinjac Žrnovo
Voditeljica: Lea Cumbelic, dipl.agronom
Žrnovo 16.01.2025.


PRVA RADIONICA LJEKOVITO BILJE

U okviru projekta Čuvajmo i uzgajajmo ljekovito bilje našeg otoka, nositelj kojeg je udruga Novi otok, održana je danas u Gradska knjižnica Ivan Vidali radionica mirisa za dom od eteričnih ulja otoka Korčule. Radionicu je vodila Lea Čumbelić, istaknuvši dugu povijest aromoterapije i terapeutske učinke eteričnih ulja. Posebno zanimljiva bila je demonstracija uporabe destilatora i upoznavanje s načinima pripravke ulja za kućnu uporabu. Uz preporuke gdje nabaviti kvalitetna eterična ulja i kako ih koristiti, radionica je, za sudionike zaista bila edukativna i zanimljiva.
More Articles...
- STANIŠTA PTICA I ŽIVOTINJA NA OTOKU
- Permakultura Dalmacija, 25.10 i 26.10.2024
- Dvodnevni poljoprivredni tečaj
- RADIONICE LJEKOVITOG BILJA
- AKTIVNOSTI SA UDRUGOM SUNCE
- Kreativno ljeto u Blatu
- FOTONATJEČAJ OTOČNE PLATFORME
- EKO OTOČNA PLATFORMA
- POSTANI PRAKTIKANT-ICA U CIVILNOM DRUŠTVU
- RADIONICA INOVATIVNE METODE ORGANIZACIJE DOGAĐAJA